دسته‌بندی نشده

نحوه عملکرد دستگاه ردیاب یا GPS

سیستم ردیاب یا GPS مخفف Global Positioning System یا سیستم موقعیت یابی جهانی می باشد که در این مطلب با نحوه عملکرد دستگاه ردیاب یا GPS آشنا می شویم.

دستگاه جی پی اس از ماهواره ها برای ردیابی موقعیت شما استفاده می کنند. ماهواره های جی پی اس از اواخر دهه ی ۷۰ میلادی در مدار کره زمین قرار گرفتند و طبق گزارش های اخیر سازمان ناسا، هم اکنون ۳۱ ماهواره در مدار زمین قرار دارد.

دولت ایالات متحده آمریکا مسئولیت اداره و نگهداری این ماهواره ها را بر عهده دارد و  داده ها را به صورت آزادانه در اختیار همه افراد با گیرنده دستگاه GPS قرار می دهد.

ماهواره جی پی اس برگرفته از وبسایت رسمی ناسا

مسیریابی

گیرنده های جی پی اس (GPS) را می توان در دستکاه های مختلفی تعبیه کرد که نمونه بارز و رایج آن سیستم ناوبری جی پی اس (GPS) است که امروزه در اکثر وسایل نقلیه و گوشی های موبایل هوشمند یافت می شود. شما آدرس مورد نظر انتخاب می کنید و سیستم ناوبری مسیر را تعیین نموده و به صورت نقطه ای به شما نمایش می دهد. اکثر دستگاه های ردیاب موجود می توانند موقعیت را با دقت حدود ۱ الی ۶ متر ردیابی کنند.

ردیابی جی پی اس (GPS) ترکیبی از سیگنال های ناوبری و سلولی است که داده های GPS از طریق سیگنال سلولی جمع آوری و ارسال می شوند.نحوه عملکرد دستگاه ردیاب اینگونه است که داده ها را از ماهواره دریافت شده و روی نقشه پیاده سازی می شوند و به این ترتیب مسیری که ردیاب در آن قرار دارد مشخص می شود.

ردیابی آنلاین

ردیاب های GPS دارای چندین ویژگی مختلف از جمله ردیابی آنلاین یا Real Time است. این قابلیت موقعیت و مسیر حرکت دستکاه  را به صورت زنده نشان می دهد. برخی دستگاه ها این اطلاعات را در حافظه داخلی یا خارجی ذخیره نموده تا امکان مشاهده موقعیت و مسیر در فرصت مناسب فراهم شود.